Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Nienaszowie

AKTUALNOŚCI, strona 8:

Gminny Międzyszkolny Konkurs Techniczny i Ruchu Drogowego

Utworzono dnia 25.04.2023

Mamy powód do radości i dumy, trzyosobowa drużyna w składzie Marcin Dubis , Gabriela Mroczka i Wojciech Ochałek zdobyła II miejsce w Gminnym Międzyszkolnym Konkursie Technicznym i Ruchu Drogowego. Konkurs składał się z trzech etapów, na sumę drużyny składała się suma punktów z testu wiedzy z techniki i przepisów ruchu drogowego( zadania zamknięte i otwarte), punkty zdobyte za pierwszą pomoc oraz punkty za przejazd przez tor przeszkód. Po testach byliśmy na miejscu I, ostatecznie drużyna wywalczyła miejsce II. Gratulujemy zwycięzcom !  

                                                    opiekun  grupy Aneta Brągiel

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Mikołaj Kopernik w mojej wyobraźni”

Utworzono dnia 25.04.2023

Uczennica klasy szóstej Gabriela Mroczka wzięła udział w konkursie plastycznym „ Mikołaj Kopernik w mojej wyobraźni ” organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Nowym Żmigrodzie. Konkurs adresowany był dla uczniów klas VI-VIII. Praca Gabrysi została wyróżniona a nagroda uroczyście wręczona, co widać również na poniższych zdjęciach. Gratulacje!

                                                                opiekun Aneta Brągiel

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Utworzono dnia 24.04.2023

              23 kwietnia świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

            Z tej okazji w poniedziałek (24 kwietnia) odbył się w klasie pierwszej KLASOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA. Głównymi celami konkursu było: kształtowanie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa literackiego, rozwijanie umiejętności nowatorskiej interpretacji czytanego tekstu oraz stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych umiejętności.

          Chętni uczniowie przygotowali wybrane przez siebie wiersze z kanonu poezji dziecięcej Jana Brzechwy. Wybór był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

Kryteria oceny czytania obejmowały:

  • poprawność czytania,
  • płynność i swobodę czytania,
  • odpowiednie tempo czytania i głośność,
  • intonację oddającą klimat utworu.

 

Wśród nagrodzonych znalazły się następujące osoby:
I miejsce – Maja Machowska

II miejsce – Adrian Pawlik

III miejsce – Weronika Baran

 

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Musiał, Jan Janik oraz Jakub Kosiek.

  

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

           23 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, mający na celu m. in. promocję czytelnictwa. W tym dniu katalońscy mężczyźni od 500 lat wręczają swoim ukochanym róże. Natomiast od około 100 lat katalońskie kobiety w podziękowaniu za różę wręczają mężczyznom książki. Z kolei w 1995 r. UNESCO wybrało tę datę na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

           Jak mawiała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Czytajmy, bo książki mają moc - otwierają nasz umysł i pobudzają wyobraźnię.

 

 

Anna Doniek

czytaj dalej na temat: KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dzień Ziemi

Utworzono dnia 23.04.2023

Zostań Mistrzem Pięknego Czytania – I konkurs powiatowy

Utworzono dnia 19.04.2023

          Jak ważnym jest czytanie, jak wiele korzyści przynosi dla samorozwoju, wiedzą wszyscy ci, którzy uwielbiają czytać. To oni swoją postawą mogą zarazić innych pasją czytania, a więc wędrowania po odkrywanych przez siebie światach. Sprzyjają temu różne konkursy humanistyczne w tym konkurs czytelniczy organizowany przez Bibliotekę przy Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie.

            18 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie odbył się wspomniany konkurs – w tym roku pierwszy o zasięgu powiatowym - pod hasłem: „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas IV – VI i dla uczniów klas  VII - VIII. Pośród licznie przybyłych uczestników konkursu znaleźli się także przedstawiciele naszej szkoły. W grupie młodszej prezentowali nas: Wojciech Ochałek z kl. V i Maja Kurowska z kl. VI. Na podium miała szanse Maja Kurowska, która wzięła udział w dogrywce. Laur przypadł jednak w udziale uczennicy z innej szkoły. W kategorii uczniów starszych pięknie zaprezentowały się Eliza Ladzińska i Nikola Kopa z kl. VIII, przy czym Nikola zajęła II miejsce ex aequo.

           Gratulujemy naszym uczniom odwagi, ciekawej interpretacji wylosowanych tekstów literackich, a Nikoli Kopie zwycięstwa.

                                                                                                                                             Opiekunowie:

                                                                                                                                             Olga Idzik

                                                                                                                                             Alicja Sajdak

czytaj dalej na temat: Zostań Mistrzem Pięknego Czytania – I konkurs powiatowy

Akcja Żonkile

Utworzono dnia 18.04.2023

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

W naszej szkole rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzona będzie 21.04.2023 roku. 

Tego dnia uczniowie klas 5-8 otrzymają papierowe żonkile. Uczniowie oddziału przedszkolnego, oraz klas 1-4 proszeni są o ubranie żółtych koszulek.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

 

Pedagog specjalny

Marlena Gondek  

 

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

Utworzono dnia 13.04.2023

5 kwietnia tuż przed Świętami Wielkanocnymi najmłodsi uczniowie naszej szkoły wspólnie z wychowawcami oraz panem dyrektorem spotkali się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym, by móc w miłej i świątecznej atmosferze złożyć sobie życzenia oraz dzielić się jajkiem.

Pan dyrektor złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia a następnie poczęstował wszystkie dzieci czekoladowymi jajeczkami.

Po pięknych życzeniach wszyscy zasiedliśmy do stołu, na którym nie zabrakło tradycyjnych wielkanocnych przysmaków. Podczas śniadania panowała miła, przyjazna atmosfera. Wszyscy z radością częstowali się przygotowanymi potrawami, rozmawiali ze sobą.

W tak świątecznym nastroju rozpoczęliśmy Wielkanoc.

Zapraszamy do galerii.

Magdalena Stańko

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Utworzono dnia 05.04.2023

„STOP HEJTOWI W SIECI !!!”

 

              4 kwietnia 2023 r. odbyło się w naszej szkole rozstrzygnięcie konkursu profilaktyczno – plastycznego pt. „STOP HEJTOWI W SIECI!!!”. Głównym celem tegoż konkursu było promowanie postawy przeciwko mowie nienawiści w Internecie.

              W obecnych czasach, kiedy mamy nieograniczony dostęp do nowych technologii dzieci bardzo często doświadczają hejtu. Dlatego naszym celem, który przyświecał nam proponując tego typu konkurs było to, by nasi uczniowie umieli w sposób asertywny odnieść się do problemu jakim jest hejt w Internecie.  Cieszymy się, że mogliśmy liczyć na kreatywność naszych uczniów, dzięki czemu nasz cel został osiągnięty. Wszystkie nagrodzone prace będzie można obejrzeć w holu naszej szkoły.

 

Wśród nagrodzonych znalazły się następujące osoby:

 

Kategoria: klasy I – III

I miejsce – Wiktoria Kolasa

II miejsce - Jakub Skrzęta

III miejsce – Adrian Pawlik

 

Kategoria: klasy IV-VIII

I miejsce – Kinga Cieślak

II miejsce – Wiktor Burda

III miejsce – Zuzanna Ladzińska

 

Wyróżnienia z kolei otrzymali: Aleksandra Musiał, Jan Janik, Magdalena Buczek i Łukasz Klimczak.

 

                Każdy z laureatów konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie. Życzymy Wam dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii.

 

Anna Doniek

Anna Szczurek

Edyta Żarnowska

 

czytaj dalej na temat: ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Dzień Autyzmu

Utworzono dnia 05.04.2023

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata.

Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności  z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.
W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem nauczyciele i uczniowie  dodali do swojego ubrania kolor niebieski. Zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu, oraz pogadanki. Pedagog specjalny utworzył gazetkę ścienną, której celem było zobrazowanie, czym jest autyzm. Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały przepiękne niebieskie serca. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Wszystkim uczniom i pracownikom dziękujemy za zaangażowanie w akcje, miło nam, że w tym dniu wszyscy ,, Zapaliliśmy się na niebiesko". 

Pedagog specjalny

Szkolne Koło PCK

czytaj dalej na temat: Dzień Autyzmu

NASZA SZKOŁA

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 3

W poprzednim tygodniu: 467

W tym miesiącu: 1974

W poprzednim miesiącu: 1968

Wszystkich: 128526

Fundusze Europejskie

Telefon zaufania i bezpłatny czat internetowy dla uczniów przeżywających trudności

CZYTAM Z KLASĄ