KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Utworzono dnia 24.04.2023

23 kwietnia świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji w poniedziałek (24 kwietnia) odbył się w klasie pierwszej KLASOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA. Głównymi celami konkursu było: kształtowanie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa literackiego, rozwijanie umiejętności nowatorskiej interpretacji czytanego tekstu oraz stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych umiejętności.

Chętni uczniowie przygotowali wybrane przez siebie wiersze z kanonu poezji dziecięcej Jana Brzechwy. Wybór był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

Kryteria oceny czytania obejmowały:

• poprawność czytania,
  • płynność i swobodę czytania,
  • odpowiednie tempo czytania i głośność,
  • intonację oddającą klimat utworu.

Wśród nagrodzonych znalazły się następujące osoby:
I miejsce – Maja Machowska

II miejsce – Adrian Pawlik

III miejsce – Weronika Baran

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Musiał, Jan Janik oraz Jakub Kosiek.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

23 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, mający na celu m. in. promocję czytelnictwa. W tym dniu katalońscy mężczyźni od 500 lat wręczają swoim ukochanym róże. Natomiast od około 100 lat katalońskie kobiety w podziękowaniu za różę wręczają mężczyznom książki. Z kolei w 1995 r. UNESCO wybrało tę datę na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Jak mawiała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Czytajmy, bo książki mają moc - otwierają nasz umysł i pobudzają wyobraźnię.

Anna Doniek

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA