Zestaw ćwiczeń antystresowych

Kiedy czujesz narastający stres nie warto czekać, aż sparaliżuje on Twoje funkcjonowanie. Proponuję Ci następujące ćwiczenia:

1. Odprężające naciąganie całego ciała.
  1. Stań lub usiądź wygodnie. Poprzez „wyciąganie” całego ciała od czubka głowy, aż do koniuszków palców, powoli, stopniowo rozciągaj każdy mięsień.
  2. Rozciąganiu może towarzyszyć głębokie westchnienie, czy ziewanie.
  3. Takie rozciąganie można zastosować zaraz po przebudzeniu, jednak jeśli w ciągu dnia poczujesz narastający stres, przeciągaj się również wtedy.
  1. Strząsanie napięcia.
  1. Stań prosto. Ręce opuść wzdłuż tułowia.
  2. Zaciśnij pięści, podnieś barki i ramiona do góry, jednocześnie wciągając nosem powietrze.
  3. Na krótką chwilę zatrzymaj powietrze, po czym strząśnij ramiona w dół, w tym samym czasie rozluźnij pięści i wydychaj głośno powietrze ustami. Ta czynność ma być energiczna.
  4. Powtórz czynność trzy razy.
  5. Uważaj, żeby nie zakręciło Ci się w głowie. Jeśli tak się stanie, przerwij ćwiczenie i usiądź.
  1. Rozluźnienie i rozgrzewanie barków sprzyjające lepszemu oddychaniu.
  1. Stań prosto lub usiądź, z głową wyprostowaną (nie odchylaj głowy do tyłu). Rozluźnij ramiona i ręce. Oddychaj przez nos.
  2. Podnieś kilkakrotnie ramiona, jakby chcąc dotknąć nimi uszu.
  3. Rozluźnij barki.
  4. Powtórz punkty b i c kilkakrotnie.
  5. Odpocznij chwilkę.
  6. Wykonaj ramionami kilka ruchów okrężnych, do przodu, do tyłu.
  7. Odpocznij chwilkę, nie zapominając o rytmicznym oddychaniu.
  1. Swobodne oddychanie.
  1. Usiądź wygodnie, połóż ręce wygodnie na kolanach. Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie twarzy i szyi. Oddychaj swobodnie.
  2. Całą swoją uwagę skieruj na oddech.
  3. Skup się na oddechu, na tym jak powietrze wchodzi przez Twoje nozdrza do nosa i płuc wypełniając Twoje całe ciało. Zaobserwuj jak wydychasz to powietrze. Z każdym oddechem spokój ogarnia Twoje ciało, a Ty regenerujesz się.

Muzyka relaksacyjna dla dzieci: