Dzień Autyzmu

Utworzono dnia 05.04.2023

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata.

Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności  z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.
W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem nauczyciele i uczniowie  dodali do swojego ubrania kolor niebieski. Zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu, oraz pogadanki. Pedagog specjalny utworzył gazetkę ścienną, której celem było zobrazowanie, czym jest autyzm. Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały przepiękne niebieskie serca. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Wszystkim uczniom i pracownikom dziękujemy za zaangażowanie w akcje, miło nam, że w tym dniu wszyscy
,, Zapaliliśmy się na niebiesko".

Zapraszamy do galerii.

Pedagog specjalny