WYJAZD NA SPEKTAKL „KAMIENIE NA SZANIEC”

Utworzono dnia 04.02.2020

W czwartkowe przedpołudnie, 30 stycznia 2020 r. uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły pojechali do Krosna, aby zobaczyć inscenizację powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec", przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji. Grupa była pod opieką p. Olgi Idzik, p. Alicji Sajdak oraz p. Marty Sterkowicz.

W spektaklu przedstawione zostały tylko najważniejsze sceny z książki, np. Akcja pod Arsenałem czy przesłuchanie Rudego, które przeplatane były krótkimi fragmentami ekranizacji lektury, filmami dokumentalnymi i starymi zdjęciami. Dodatkowe elementy audiowizualne budowały kontekst wojenny i umożliwiały sprawne przechodzenie do kolejnych przedstawionych w książce wydarzeń. Gra aktorów była dobra, a kostiumy adekwatne do epoki. Chwilowe gaszenie oświetlenia między scenami służyło małym zmianom scenografii i nie zakłócało odbioru przedstawienia. Efekty akustyczne, takie jak: strzały, śpiew ptaków itp., które dochodziły zza sceny, pozwalały widzom wyobrazić sobie leśną polanę czy jadący czołg, a tym samym budowały atmosferę przedstawianych zdarzeń.

Nie poleciłabym jednak tego spektaklu nikomu, kto nie przeczytał wcześniej „ Kamieni na szaniec”. Twórcy zbyt lekko potraktowali przedstawianą w lekturze fabułę i akcję. Brakowało wielu przedstawionych wydarzeń czy postaci (pojawiła się nawet Monia, dziewczyna Rudego, której nie pamiętaliśmy z książki A. Kamińskiego), a tym samym nieoczytanemu widzowi historia prezentowana na teatralnych deskach mogła wydać się niespójna i niezrozumiała.

Julia Kowalska