Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Nienaszowie

Utworzono dnia 19.10.2020

„Bo nie zastąpi Ciebie nikt...”

M. Dudkiewicz

Szkoła jest miejscem, w którym uczniowie spędzając wspólnie czas JEDNOCZĄ SIĘ. Szkoła to również tradycje. Jedną z nich jest Dzień Patrona.

W dniu 16 października 2020 r. kolejny już raz obchodziliśmy to nasze święto – święto społeczności szkolnej. Dla nas jest to dzień szczególny – to pamięć, oddanie i zjednoczenie z Patronem Szkoły, którym jest św. Jan Paweł II.

Ten rok jest inny – wyjątkowy. Zaistniała sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju zmusiła nas do zorganizowania odchodów naszego święta w inny niż dotychczas sposób. Dzień Patrona Szkoły, nawet w tak trudnej sytuacji przybrał jednak uroczysty charakter. Przed Szkołą zostały wywieszone flagi: państwowa i papieska. Kilka dni wcześniej został również umieszczony na budynku baner z wizerunkiem wędrującego po górach św. Jana Pawła II.

16 października był dniem pełnym radości i głębokich przeżyć.

Uczniowie spędzili ten dzień pod opieką wychowawców i nauczycieli w swoich klasach. Mimo pewnego rodzaju „odosobnienia” byliśmy RAZEM jako SPOŁECZNOŚĆ - w poczuciu wspólnoty przeżyliśmy naszą uroczystość.

Klasy młodsze (0-III) chcąc pokazać jak bardzo cieszą się z nadchodzących wielkimi krokami obchodów Dnia Patrona, już dzień wcześniej ustroiły okna swoich klas pięknymi biało – żółtymi kwiatami. W sam dzień uroczystości uczniowie według wcześniejszych ustaleń udali się do swoich klas. Dało się zauważyć, iż odświętnym strojem chcieli wyrazić szacunek dla naszego Patrona i przywiązanie do tradycji. Na początek rozbrzmiały dźwięki naszego hymnu – uczniowie wyśmienicie popisali się znajomością wszystkich jego zwrotek. Kolejnym etapem działań najmłodszych dzieci była „Pocztówka do Świętego” – uczniowie mogli ją napisać lub narysować (według własnych możliwości). Po skończonej pracy wszystkie wykonane pocztówki, zostały umieszczone w formie wystawy na szkolnym korytarzu. Dużo radości przyniosło uczniom sadzenie kwiatów dla św. Jana Pawła II. Każda z klas młodszych w specjalnie przygotowanych na ten szczególny dzień donicach – w kształcie JP II – posadziła piękne wrzosy. Po skończonej (trochę męczącej) pracy, jej efekty zostały umieszczone na zewnątrz Szkoły, pod banerem z wizerunkiem naszego Patrona. Następnym punktem naszego spotkania była nauka piosenek poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie zaśpiewali: „Kochamy Cię Janie Pawle II” oraz „Skarby? Skarby! – św. Jana Pawła II”. Na koniec tego wyjątkowego dnia najmłodsi uczniowie obejrzeli film - Św. Jan Paweł II - z serii "Aureola - od Stanisława do Karola". Bohaterowie tegoż filmu spotykają się w namiastce Raju – klasztornym ogrodzie z Oknem do Nieba, w którym kryje się „aureoloskop”. W ogrodzie tym znajdują się tajemnice związane z polskimi świętymi. Nasi uczniowie mogli zobaczyć kilka faktów z życia naszego Patrona, które przedstawiło nam rozśpiewane rodzeństwo - Karolinka i Piotruś (kukiełki). Poprzez przykład św. Jana Pawła II uczniowie mogli dowiedzieć się, że największym skarbem jest rodzina, przyjaźń czy też wiara. Chcąc znaleźć „wymarzone” skarby musimy – zarówno ci młodsi, jak i starsi - być podobni do Ojca Świętego i podążać Jego ścieżką.

Uczniowie klas starszych (IV-VIII) również z otwartym sercem i pełnym zaangażowaniem uczcili pamięć swojego Patrona. Wszyscy w swoich grupach wykonywali elementy do dekoracji sal i okien. Kolejnym punktem spotkania uczniów starszych klas było odśpiewanie hymnu Szkoły - rozbrzmiała więc piękna pieśń „NIECH NASZA DROGA BĘDZIE WSPÓLNA”. Drugą część uroczystego dnia każda z klas zorganizowała sobie według własnych pomysłów i inspiracji. W tej części odbyły się: recytacje wierszy autorstwa św. Jana Pawła II, scenki z życia Patrona, quizy wiedzy, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych o życiu, radościach i smutkach działalności i przygodach Jana Pawła II.

Ten wspaniały dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Mamy duży zaszczyt i wielkie szczęście, że nasza Szkoła nosi imię św. Jana Pawła II. Nasz Patron jest dla nas autorytetem i wzorem do naśladowania. Codziennie możemy odczuwać, że jest blisko i towarzyszy nam w naszych szkolnych działaniach oraz w tym jakże trudnym dla nas momencie naszego życia.

Św. Janie Pawle II – Patronie naszej Szkoły

opiekuj się nami i nam Błogosław.

Tekst: Marta Leśniak, Anna Doniek

Zdjęcia: wychowawcy kl. 0-VIII