Wyjazd do Nowego Żmigrodu

Utworzono dnia 20.10.2017

Poznawanie oparte na poszukiwaniu, odkrywaniu i przetwarzaniu zwykle zapada głębiej w naszej pamięci i nieco dłużej niż podczas słuchania czy czytania. Toteż poznawanie własnej tożsamości i przeszłości najbliższego otoczenia dobrze było zacząć od wyjścia w teren.

Z pomocą przyszło nam Muzeum im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie. Myślę, że zgromadzone w nim źródła historyczne dla ciekawych mogły stać się początkiem poszukiwań kolejnych źródeł wiedzy o naszej regionalnej historii. Wielu uczniom spodobały się zbiory numizmatyczne, innym militaria, jeszcze innym przedmioty codziennego użytku typowe dla dawnych gospodarstw np. niecka, ceber, grzebień do lnu, kamienie używane w żarnach czy też inne urządzenia albo narzędzia rolnicze jak sieczkarnia czy konne kolce drewniane do pługa. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się również w sali poświęconej kulturze żydowskiej tym bardziej, że kolejnym przystankiem miał być miejscowy kirkut.

Tu dzieci wyposażone w podstawową wiedzę oraz notatki wzbogacone adekwatną ilustracją poszukiwały na cmentarzu żydowskim macew z określoną ornamentyką, a następnie zapoznawały się z jej symboliką. Taka lekcja w terenie – zwłaszcza przy sprzyjających warunkach pogodowych stała się ciekawą alternatywą dla systemu ławkowego w szkole.  Jestem przekonana, że również następnym razem podobna propozycja, odsłaniająca kolejne tajemnice naszej przeszłości, spotka się także z pełną aprobatą zarówno wśród uczniów jak i rodziców. Niemal 100 procentowa frekwencja w klasach IV – VI podczas październikowego wyjazdu (02. 10 17r.) stała się dla mnie mocnym bodźcem do organizowania przewidzianych w podstawie programowej zajęć w terenie.

W tym miejscu pragnę podziękować p. J. Dębcowi za ciekawe oprowadzenie naszych uczniów po muzeum, Panu Dyrektorowi szkoły za przychylność tego typu  inicjatywom edukacyjnym, a Dyrektorowi CUW-u za możliwość nieodpłatnego skorzystania z autobusu szkolnego, co w dużej mierze ułatwiło doprowadzenie do skutku wspomnianego wyjazdu i przybliżenie dzieciom kawałka rodzimej historii.

Organizator wycieczki:

Olga Idzik