Pedagog radzi, jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Internet to z pewnością jeden z ważniejszych wynalazków współczesnego świata. Prawdopodobnie, ciężko w dzisiejszych czasach  wyobrazić sobie życia bez Internetu – nic dziwnego, jest on niezwykle istotny, a nawet niezbędny w codziennym funkcjonowaniu. Warto jednak na bieżąco dbać o bezpieczeństwo w sieci. Oto kilka rad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:

1. Odkrywanie Internetu razem z dzieckiem – można spróbować znaleźć wspólnie z dzieckiem strony, które będą dla niego interesujące i pomocne. Następnie zróbcie listę przyjaznych dla dziecka stron.
  2. Nauczenie dziecka podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie – należy uczulić dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Istotne jest podkreślenie, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.
  3. Nauczenie dziecka ostrożności przed podawaniem swoich prywatnych danych – dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść ujawnienie swoich danych osobowych. Ustalenie z dzieckiem, że ze względów bezpieczeństwa nie wolno mu podawać swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.
  4. Przyjrzenie się, jak dziecko korzysta z Internetu – jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w sieci. Rodzic powinien postarać się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ważne jest też ustalenie zasad korzystania z sieci.
  5. Nauczenie dziecka, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki) - dziecko używa Internetu do rozwijania swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy. Jednak powinno być świadome, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne.
  6. Zapoznanie dziecka z zasadami dobrego wychowania w Internecie - w sieci, podobnie jak w każdej dziedzinie naszego życia obowiązują takie reguły:
  • swoje zdanie wyrażać, nie obrażając nikogo,
  • nie reagować agresją na agresję,
  • powinno się używać odpowiedniego słownictwa,
  • być miłym itp.
  1. Ustalenie zasad jak długo dziecko może spędzać czas w sieci – należy pamiętać o tym, by dziecko korzystało z umiarem z Internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia.

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również źródłem rozrywki. Należy pozwolić  swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa, pamiętając o radach wymienionych powyżej.