Utworzono dnia 30.12.2019

W atmosferze świątecznych przygotowań skupiliśmy się wokół biało nakrytych stołów z tradycyjnym siankiem, przypominającym o narodzinach Pana, który ze żłóbka w grocie, otoczonej choinkami, przyglądał się zgromadzonym. Ten sam Jezus – tym razem w białym opłatku - na sianku w wiklinowych koszykach czekał na dobre słowo. Wyjątkowy nastrój unosił się w powietrzu wraz z dźwiękami kolęd. Oczekiwanie zostało nagrodzone. Pan Dyrektor – gospodarz szkoły - rozpoczął spotkanie.

Niespodzianką dla wszystkich okazało się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na kartkę bożonarodzeniową. Wysiłek zwycięzców i uczestników konkursu został doceniony przez organizatorów, tj. opiekunów SKO. Pani H. Kępska wraz z gratulacjami wręczyła zainteresowanym dyplomy i nagrody rzeczowe.

Następnie montaż słowno – muzyczny pomógł przenieść się do wydarzeń przypominających Narodzenie Pana, a także do towarzyszących temu okresowi przygotowań. To właśnie na nich swoją uwagę skupiła Karolina Bazan, która pisząc własny wiersz na ogólnopolski świąteczny konkurs literacki, ogłoszony przez Polskie Radio, nadała mu tytuł pełen magii:

Gdy nadchodzi czas Wigilii

przygotowania potraw trwają,

unosi się zapach piernika,

cynamonu, wanilii

wszyscy na pierwszą gwiazdkę czekają.

a w szklance ciepłe mleko

świeci się już pierwsza gwiazdeczka,

lecz Mikołaj wciąż daleko.

Na choince bombki jak śnieg białe,

świecące diamenty,

gwiazdeczki małe,

a pod nią - miejsce na prezenty.

Bałwan na dworze

bez guzików

cały w białym kolorze

patrzy oczami z koralików.

Przy stole zebrała się cała rodzina

babcia niesie pierwsze danie

nikt o jednym wolnym krześle nie zapomina,

a po Wigilii życzeń składanie.

Nagle słychać trzask

stłuczone bombki - głośny plask

To młodszy brat - choinki kat.

Żłóbka blask

ratuje go od kary krat.

Powód szybkiego wybaczania przypomnieli uczniowie kl. I wraz z uczniem kl. IV – Jakubem Leputą, śpiewając pastorałkę bliską sercom dzieci: „Bosy pastuszek”. Wędrując jego śladami, trafiliśmy do Betlejem. Nikola Hućko i Wiktoria Ptak posługując się wierszem J. Gronkiewicza: „Nasze Betlejem”, udowodniły, że to wcale nie taka odległa przestrzeń ani czas. Po prostu dobrze się dzieje, gdy każdy odnajdzie swoje własne Betlejem tu i teraz.

Wspólne kolędowanie to czas, na który wszyscy czekali. Wyposażeni w śpiewniki, razem z chórkiem złożonym z dziewczynek kl. V i VI, ze śpiewem na ustach, stanęliśmy na początku drogi zbawienia: radośnie i energetycznie.

Słowami Ewangelii św. Łukasza Jezus zapukał do naszych serc - odpowiedzieliśmy Mu modlitwą, poprowadzoną przez ks. J. Gajdę. Stojąc z opłatkiem w ręku, przyjęliśmy pełne ciepła życzenia zarówno od ks. Jana jak i p. dyrektora Z. Brocławika. Dały one początek wspólnym życzeniom, które zostały poprzedzone oficjalnymi życzeniami uczniów. W imieniu Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła PCK złożyły je na ręce p. Dyrektora przewodniczące: Julia Laskoś i Emila Bazan. Po obfitej strawie dla ducha rozpoczęła się równie obfita uczta dla ciała.

W tym miejscu dziękujemy Rodzicom, którzy przygotowywali symboliczne dania i włączyli się w organizację i przebieg Wigilii, bo tylko dzięki wspólnym działaniom możliwe jest skuteczne wychowywanie do wartości razem uznanych za ważne.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystej Wigilii wzięli udział:

- p. dyrektor: Zdzisław Brocławik – prowadzenie, nagłośnienie sali;

- ks. Jan Gajda – prowadzenie modlitwy;

- p. Aneta Brągiel – przygotowanie chóru: kolędy i pastorałki;

- p. Anna Doniek – pastorałka: „Bosy pastuszek”, współpraca p. Beata Gołąb;

- p. Olga Idzik – słowo mówione: wiersze, przebieg uroczystości;

- p. Marta Sterkowicz, Anna Doniek, Olga Idzik, Marta Leśniak – świąteczna dekoracja, przygotowanie sali;

- p. Marta Sterkowicz – świąteczne życzenia;

- p. Ewa Sym Chudik – fotorelacja;

- wychowawcy: p. Jadwiga Hanas, Anna Doniek, Halina Kępska, Marta Sterkowicz, Alicja Sajdak, Olga Idzik, Marta Leśniak, Natalia Kościółko – opieka nada uczniami podczas Wigilii;

- nauczyciele: p. Beata Gołąb, p. Ewa Sym – Chudik,  p. Grzegorz Kępski, p. Bogusław Sterkowicz – opieka nad uczniami podczas Wigilii;

- p. G. Szymański – przygotowanie sali

Uczniowie:

- uczniowie kl. VIII – pomoc w przygotowaniu sali i demontażu scenografii;

- R. Laskoś, K. Laskoś, M. Dziadosz, J. Kuciński – nagłośnienie Sali

- Julia Laskoś i Emila Bazan: świąteczne życzenia w imieniu SU i SK PCK na ręce Pana Dyrektora

Uczniowie zaangażowani w oprawę słowno-muzyczną:

- Karolina Bazan, Nikola Hućko, Wiktoria Ptak - recytacja;

- Karolina Bazan, Nikola Hućko, Zofia Kiełtyka, Wiktoria Ptak, Martyna Ladzińska- chórek dziewczęcy kl. VI;

- Laura Babirecka, Nikola Kopa, Nikola Kurowska, Eliza Ladzińska, Milena Serwińska - chórek dziewczęcy kl. V;

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za wspólne kultywowanie tradycji, będących nieodłącznym elementem naszej kultury.

Olga Idzik

Utworzono dnia 30.12.2019, 13:03