Światowy Dzień Ziemi

Utworzono dnia 26.04.2021

Świat dookoła nas bardzo się zmienia. Coraz mniej jest uroczych miejsc i zielonych placów nie dotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać. Aby zmienić nastawienie człowieka do środowiska trzeba zacząć już od najmłodszych dzieci. Bowiem prawdziwe jest ludowe porzekadło: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.”

22 kwietnia, każdego roku, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę. Warto zastanowić się, jak pomóc Pani Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Bo jak powiedziała poetka M. Buczkówna:

„Niech skacze pasikonik
niech świerszczyk w trawie dzwoni...
Dla nich kwitnie łąka, dla nich rośnie las.
Ja i ty – żyję tylko raz...”

Z tej okazji za pomocą krótkiej prezentacji dzieci  z oddziału przedszkolnego wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne oraz kreatywne EKOzabawki w ramach konkursu ekologicznego.

Tegoroczna akcja była bardzo udana, o czym świadczy duże zainteresowanie w konkursie. Właśnie poprzez takie działania dzieci, a przez nich i dorośli uczą się postaw ekologicznych i otwartości na różnego rodzaju problemy dzisiejszego świata.

Marta Roman

Światowy Dzień ziemi 2021