Obchody Święta Niepodległości

Utworzono dnia 09.11.2019

„Piasku, pamiętasz? Ziemio, pamiętasz?”

K. K. Baczyński

Śladami znaczonymi krwią

Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości udaliśmy się w stronę przysiółka Nienaszowa o nazwie Debrza, gdzie znajduje się obelisk, upamiętniający mord 21 osób z tej okolicy. Był on rezultatem hitlerowskiego odwetu za dwie akcje partyzanckie, w czasie których zginęło dwóch Niemców. Zgodnie z głoszoną przez hitlerowców maksymą: za jednego Niemca – dziesięciu Polaków, już 9 września 1939r. zabito dziesięciu mieszkańców Nienaszowa, a po nieudanej akcji partyzantów z 19 sierpnia 1944r. – trzy dni później w okrutny sposób, na oczach bliskich odebrano życie jedenastu. Przebieg tych zdarzeń przedstawiliśmy uczestnikom naszego patriotycznego przemarszu w oparciu o wspomnienia Pani Marii Serwińskiej i Genowefy Pochwały. Ich relacja zawarta w książce z 2013r. pt.: „Nienaszów. Dzieje i życie codzienne”, wydanej - jak piszą autorki - w celu „utrwalenia i zachowania tradycji, historii i życia mieszkańców wsi Nienaszów i okolic (…)” stała się dla nas bazą wyjściową.

Szkolnej manifestacji lokalnego patriotyzmu patronował oczywiście Święty Jan Paweł II, którego wizerunek umieszczony na sztandarze szkoły, prowadził nas do celu. Wspólną wędrówkę z papieżem pielgrzymem rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu szkoły i potwierdzenia przyrzeczenia wierności naszej ojczyźnie słowami Marii Konopnickiej, które zamieściła w „Rocie”. Każdy z obecnych, w sposób indywidualny mógł wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny słowami: „Tak nam dopomóż Bóg!”.

W postawie szacunku, ze śpiewem pieśni żołnierskich i patriotycznych na ustach, przygotowanym przez dzieci pod okiem p. A. Brągiel, powiewającymi na wietrze biało-czerwonymi flagami, w atmosferze listopadowej zadumy modlitewnej dotarliśmy do miejsca kaźni ofiar hitlerowskiej polityki okupacyjnej. Tam po wysłuchaniu w ciszy i skupieniu historii losów zamordowanych, w dowód wdzięczności za wolną Polskę złożyliśmy pod pomnikiem kwiaty i zapalili światło pamięci. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii – ks. Jan Gajda. Pobyt w tym miejscu zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz kościelnego: „Boże coś Polskę…”.

Następnie zwartą kolumną, z energetycznym śpiewem wróciliśmy do szkoły, gdzie p. dyrektor Zdzisław Brocławik dziękując wszystkim za przygotowanie i udział w patriotycznym przemarszu, zaprosił w imieniu p. wójta Grzegorza Bary do Nowego Żmigrodu na gminne obchody upamiętniające 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości wzięli udział:

- p. dyrektor: Zdzisław Brocławik – patronat nad przedsięwzięciem oraz zapewnienie bezpieczeństwa

podczas przemarszu;

- pisząca te słowa Olga Idzik – strona merytoryczna: scenariusz, przygotowanie i przebieg uroczystości;

- p. Aneta Brągiel - oprawa muzyczna;

- p. Anna Doniek, Marta Sterkowicz, Ewa Sym – Chudik – dekoracja patriotyczna w szkolnym korytarzu;

- p. Marta Sterkowicz – wystawienie pocztu sztandarowego szkoły i opieka nad nim;

- p. Ewa Sym Chudik – fotorelacja;

- ks. Jan Gajda – nagłośnienie oraz zapewnienie bezpieczeństwa na drodze podczas przemarszu;

- wychowawcy: p. Jadwiga Hanas, Anna Doniek, Halina Kępska, Marta Sterkowicz, Alicja Sajdak, Olga Idzik, Marta Leśniak, Natalia Kościółko – opieka nada uczniami podczas przemarszu;

- nauczyciele: p. Beata Gołąb, p. Grzegorz Kępski, p. Bogusław Sterkowicz – opieka nad uczniami podczas przemarszu;

Uczniowie:

- sztandarowi: Kacper Laskoś – kl. VIII i Konrad Gołąb – kl. VII;

- asysta sztandaru: Julia Kowalska, Natalia Świątek.

Uczniowie zaangażowani w oprawę słowno-muzyczną:

- Rafał Laskoś, Tomasz Misiołek, Aleksandra Dziadosz – kl. VIII;

- Karolina Bazan, Oliwier Dziedziak, Nikola Hućko, Zofia Kiełtyka, Emilia Kurowska, Magdalena Pietruszka, Wiktoria Ptak, Natalia Szydło– kl. VI;

- Laura Babirecka, Nikola Kopa, Nikola Kurowska, Eliza Ladzińska, Milena Serwińska.

Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w szkolnych obchodach Święta Niepodległości naszej ojczyzny. Bądźmy dumni ze swojej przynależności narodowej i swojego dziedzictwa.

Olga Idzik

Utworzono dnia 09.11.2019, 12:49